Vendade vaheline vaen tipnes tapmisega

20. veebruar 2019
Kristi Kirsberg

Pärnu Maakohus tunnistas täna 45-aastase Heiki süüdi venna tahtlikus tapmises ja mõistis karistuseks 9 aastat vangistust. Heiki peeti kinni pärast teo toimepanemist ning on vahi all alates 02.07.2018.

Süüdistuse järgi tulistas Heiki 2. juuli õhtusel ajal Ahaste külas olevas talus oma venda Aivarit tahtlikult püstolist Makarov vähemalt viiel korral läbi maja puidust välisukse ja vähemalt kahel korral läbi ukse aknaava põhjustades sellega kannatanu surma.

Süüdistatav oma süüd ei tunnistanud, vaid väitis, et tegutses hädakaitses kuna vend tahtis tappa hoopis teda. Nimelt väidab süüdistatav, et kannatanu muutus mingil hetkel keset vestluse agressiivseks ja sihtis teda relvataolise esemega.

Kohus siiski leidis, et süüdistatava versioon juhtunust ei vasta tõele. Nimelt leiti läbiotsimise käigus majast küll relvataolisi esemeid (mängupüstol ja õhkrelv), kuid nende asukohad leidmise hetkel ja muud tõendid näitavad, et sündmuse käigus kannatanu vastavaid esemeid kasutada ei saanud.

Kohtu hinnangul on kuriteosündmuse kontekst seotud varaliste vaidlustega ja pärandi jagamisega. Pärandi jagamistingimused olid kohtuliku kokkuleppega küll kindlaks määratud aga reaalselt vara veel sündmuse toimumise ajaks jagatud ei olnud. Süüdistatava sõnul käis ta ka sündmuse toimumise õhtul talu juures kontrollimas oma vara.

Käesoleval juhul ei olnud vaidlust selles, et kannatanule oli tekitatud süüdistuses näidatud ajal tervisekahjustused, millesse ta ka suri, samuti mitte selles, et tulistamisel kasutas Heiki oma isiklikku püstolit Makarov. Relv oli Heikil sündmuspaigale minnes kaasas väidetavalt enesekaitseks, kuna kartis kannatanu impulsiivset käitumist.

Kohtuotsus ei ole jõustunud, pooltel on õigus esitada Pärnu Maakohtule 7 päeva jooksul apellatsiooniteade.