Kuressaares avati renoveeritud kohtumaja

8. сентября 2023
Kristi Kirsberg
Pärnu Maakohus

Täna keskpäeval avati uue ruumilahendusega Pärnu Maakohtu värskelt renoveeritud kohtumaja Kuressaares Lossi tänaval.

Renoveeritud kohtumajas on kolm kohtusaali, arestikamber ning nii kohtunike kui ka teiste kohtutöötajate tööruumid, lisaks erilahendustega ruum lastega rääkimiseks ja nende ärakuulamiseks.

„Kui millegi kohta sobib öelda „kaua tehtud kaunikene“, on see kahtlemata Kuressaare kohtumaja. Kuigi kohus lootis majja naasta juba aasta alguses, on seda rõõmsam praegune sissekolimine ruumidesse, kus on rohkelt õhku ja valgust. Valminud ehitustöö on igati tänapäevastele nõudmistele vastav,“ sõnas Pärnu Maakohtu esimees Toomas Talviste.

„Kohtuhoone töökeskkond ei ole mitte ainult kaasaegne füüsiline ruum, vaid ka sinna juurde kuuluvad nutikad lahendused – terviklik ja läbimõeldud töö- ja teenuskeskkond, mis soodustab paindlikkust ja hoone kasutajate heaolu ning turvalisust. Kuressaare ajaloolises muinsuskaitse aluses renoveeritud kohtumajas rajati kõik uued tehnosüsteemid ja digitaalse kohtumenetluse tarbeks lisanduvad süsteemid. Samuti vajalikud lahendused erivajadustega inimeste juurdepääsuks ja hoone kasutamiseks. Samuti uuendati turvalahendusi,“ sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin.

Hoone arhitekttuuriprojekti koostajateks olid Galina Kanemägi ja Andrus Kilumets Kuressaare Kommunaalprojektist. Sisearhitektuuriprojekti koostajaks oli Marit Kruus See On Disainistuudiost.

Kohtumaja rekonstrueerisid Ösel Projekt OÜ ja Espak Ehitustööd OÜ. Omaniku järelevalvet teostas P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Tööde maksumus on 3,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

Kuressaare kohtumaja trepihalli seina kaunistab kunstikonkursi võidutöö klaasikunstnike Anu Jaanholdi ja Sandra Allemanni klaaspannoo „Soomus“.

Lossi 2 hoone oli olemas juba 1747. aasta linnaplaanil ning see on Kuressaarele iseloomulik aadlielamu hoonetüüp. 1897. aastal asus hoones Rahukohus ja kinnistuamet, mis mõlemad jäid sinna kuni 1940. aastani. Nõukogude ajal paiknes hoones sõjaväehaigla, Eesti taasiseseisvumise järel läks maja Justiitsministeeriumi valdusesse ning 1996. aastal alustas seal tööd Saare maakonna kohus.