Tänasest reedeni tähistatakse Eestis õigusemõistmise nädalat

Jaga
PrintPDF Jaga

Täna alanud õigusemõistmise nädalal räägitakse kohtumõistmise käekäigust, kuulutatakse välja õigusteemaliste õpilastööde konkurss, jagatakse tasuta õigusnõu ja peetakse maha iga-aastane õigusteadlaste konverents.

Justiitsminister Andres Anvelti sõnul on tähtis tõsta inimeste õigusteadlikkust, et nad oskaksid probleemide korral tegutseda ning vajadusel enda õiguste kaitseks abi otsida. „Seda, et kohus on näoga inimeste poole, näitab nii kohtusse pöördujate arvu suurenemine kui ka see, et kohtumenetlus on läinud kiiremaks. Heameelt teeb, et Eesti keskmine kohtumenetlus on jätkuvalt Euroopa Liidu keskmisest lühem,“ ütles minister. 

Anvelt märgib, et kohtumenetluste tähtaegade lühendamiseks ja kohtuotsuste kvaliteedi parandamiseks on viimasel kahel aastal tõsist tööd tehtud ja tulemused on juba praegu näha. „Kohtujuristide kaasamisega kohtute töösse on nii Harju maakohtus kui Tartu kohtutes menetlusajad tsiviil- ja kriminaalasjades oluliselt lühenenud, samas ei ole kannatanud õigusemõistmise kvaliteet. Selleks, et kohtumõistmise kiirust ja kvaliteeti veelgi parandada, on kohtureform üks justiitsministeeriumi järgmise aasta eelarveprioriteete.“

Õigusnädala keskel, 1. oktoobril, kuulutab Riigikohus välja õigusteemaliste õpilastööde võistluse. Tegemist on 9.–12. klassi õpilastele suunatud kaasuskonkursiga, mis on pühendatud Riigikohtu 95. aastapäevale. Tänavune kaasuskonkurss on järjekorras kümnes ja esimest korda on õpilastel võimalus esitada töid ka kaasuskonkursi loovtööde erikategooriale. Võitjaid tänab Riigikohtu esimees Priit Pikamäe koos žürii esimehe riigikohtunik Saale Laosega riigikohtu aastapäeval Tartus.

Neljapäeval ja reedel, 2.–3. oktoobril toimub Tartus õigusteadlaste konverents „Kümme aastat õiguslõimet“, kuhu koguneb sadu juriste ning kuulata saab nii Eesti kui Euroopa juhtivaid õiguseksperte. Peetavatest ettekannetest tehakse videoülekanne, mida on huvilistel võimalik jälgida aadressilt http://video.ut.ee.

Nädala raames SA Õigusteenuste Büroo poolt pakutavat tasuta õigusnõu saab kuues kohtumajas üle Eesti: 1. oktoobril Tallinnas Tartu mnt kohtumajas (Tartu mnt 85), Tartu kohtumajas (Kalevi 1) ja Jõhvi kohtumajas (Kooli 2a), 2. oktoobril Pärnu kohtumajas (Kuninga 22) ja Narva kohtumajas (1. Mai 2) ning 3. oktoobril Paide kohtumajas (Tallinna 18). Nõustamised toimuvad ajavahemikus kell 11 kuni 15.

Lisaks toimuvad õigusemõistmise nädala vältel õpilasgruppide külastused kohtumajades üle Eesti, õigusemõistmise kunstist jagavad kogemusi nii kohtunikud kui kohtuametnikud.

Lisainfo:

Merje Talvik
Kommunikatsiooniosakonna juhataja
Riigikohus
Tel. 7309042; 5333 9846
 
Maria-Elisa Tuulik
Pressiesindaja
Justiitsministeerium
Tel: 620 8114; 5855 8441