Kohus: Üle 4 mg nikotiini sisaldavad e-sigaretid on ravimid ja ei saa olla vabamüügis

Jaga
PrintPDF Jaga

Tartu halduskohus jättis tänase otsusega rahuldamata Zandera Ltd kaebuse, millega sooviti nelja 8–19,2 mg nikotiini sisaldavat e-sigaretitoodet turustada ja müüa ilma ravimi müügiloata.

Zandera Ltd vaidlustas kohtus Ravimiameti 9. aprilli 2013 otsuse, millega määratleti nimetatud tooted ravimitena. 

Kohus arvestas otsuse tegemisel peamise argumendina sellega, et Maailma Terviseorganisatsioon on kvalifitseerinud üle 4 mg nikotiini sisaldavad tooted ravimiteks, mida kasutatakse nikotiinisõltuvuse raviks. Kohtuasjas käsitletud tooted sisaldavad nikotiini üle 4 mg, mis ületab märkimisväärselt raviannuseks kasutatavat kogust.

Kohus ei nõustunud kaebaja väitega, et vedela nikotiini manustamine on vähem kahjulik kui suitsetamine, kuna toode ei sisalda lisaaineid, mis võivad tekitada vähki. Tegelikkuses sisaldavad E-Lites nikotiinilahusega täitekapslid lisaks nikotiinile mitmeid teisi aineid, mille ohutust inimese tervisele ei ole tõestatud.

Käsitletud E-Lites toodetele ei ole seatud absoluutset keeldu ravimi turustamiseks. Pärast ravimi müügiloa väljastamist on neid tooted võimalik Eestis turustada.

Samuti võib alla 4 mg nikotiini sisaldavaid e-sigarette müüa nagu tarbekaupu, kui nende pakenditel on hoiatus terviseohu kohta.

Tänane kohtuotsus on vaidlustatav 30 päeva jooksul.

 

Lugupidamisega,
Krista Tamm
Tartu maa-, haldus- ja ringkonnakohtu  pressiesindaja
7 500 656
53 433 341
krista.tamm@kohus.ee