Kohus mõistis kahe naise mõrvas süüdistatavale eluaegse vangistuse

Jaga
PrintPDF Jaga

Tartu maakohus tunnistas August Burkevitši (59) süüdi kahe inimese julmas mõrvas omakasu motiivil, röövimises, kehalises väärkohtlemises ja varguses ning mõistis talle liitkaristuseks eluaegse vangistuse.

Karistust asus Burkevitš kandma eelmise aasta 18. septembril, mil ta kahtlustatavana kinni peeti.

Kannatanute esitatud tsiviilhagide katteks peab süüdistatav tasuma kokku 596,93 eurot. Menetluskulude katteks peab ta tasuma kokku 27655,9 eurot.

Kohus leidis, et kriminaalasja tõenditega kogumis on Burkevitšile süüks arvatud teod tõendatud ning põhjendatud on mõista talle seadusega ettenähtud rangeim karistus. Tõendid näitavad, et Burkevitšil puudub igasugune austus inimelu ja -keha vastu. Mõrvade toimepanemisel ei olnud tegu emotsioonide ajel tekkinud situatsioonidega, vaid tahtlike tegudega. Kohtu hinnangul iseloomustab Burkevitšit püsiv vastutustundetu hoiak ja sotsiaalsete normide eiramine. Samuti on süüdistatavat eelnevalt kriminaalkorras karistatud juba 14 korral, kuid varasemad mõistetud karistused ei ole Burkevitšile mõju avaldanud. Kohus leidis, et kahe inimese tapmise eest mõistetav karistus peab andma ühiskonnale selge signaali, et selline käitumine on äärmiselt taunitav.

Kinnisel kohtuistungil 30. septembril peetud kohtuvaidluses taotles Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Toomas Liiva Burkevitšile karistuseks eluaegset vangistust.

Süüdistatava kaitsja vandeadvokaat Anti Aasmaa palus aga oma kaitsealusele mõista karistus tähtajalise vangistusena

Süüdistuse kohaselt röövis Burkevitš 2009. aasta detsembris Tartumaal Tartu vallas Kobratu külas elavalt naiselt peaaegu 7000 krooni. 

Eelmise aasta 16. septembril tungis süüdistatav omakasu motiivil Tartu vallas Vedu külas elava 77aastase naise elumajja, kus lõi teda korduvalt kangiga vastu pead. Kannatanu suri saadud vigastustesse sündmuskohal. Kuriteojälgede varjamiseks süütas Burkevitš eramu põlema. Pärast seda läks ta Kobratu külas asuvasse eramajja, kust ta oli üheksa kuud tagasi raha röövinud. Süüdistuse kohaselt tungis ta kallale 83aastasele perenaisele ning lõi teda kirvega, mille tagajärjel naine suri. Seejärel otsis Burkevitš raha ja väärtasjade leidmiseks maja läbi ning lõpuks süütas selle põlema.

Samuti süüdistatakse Burkevitšit motorolleri varguses ja inimese kehalises väärkohtlemises.

Kohtumenetluse pooled saavad tänase otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud otsuse teatavaks 31. oktoobril.

 

Krista Tamm
Tartu maa-, haldus- ja ringkonnakohtu pressiesindaja
7 500 656
53 433 341
krista.tamm@kohus.ee